چند نکته جهت کاهش آکنه و جوش های عفونی صورت و بدن

1-  هنگام خرید مواد آرایشی پوست و مو دقت کنید که جوش زا نباشد و لفظ “NONCOMEDOGENIC” روی آن حک شده باشد.

 

COMEDO” به معنای جوش سر سیاه در صورت می باشد و لفظ “NON COMEDOGENIC” یعنی اینکه کرم ضد آفتاب یا ماده آرایشی کاربردی، باعث انسداد سوراخ های پوست و در نتیجه تشدید آکنه نمی شود.

 

2- موی چرب یا لوازم ورزشی در تماس با پوست می تواند باعث تحریک پوست و تشدید آکنه شود.

پس اگر موی شما چرب است هر روز آن را بشویید و از تماس آن با پوست صورت جلوگیری کنید. دقت کنید موادی که به موهای خود می مالید، چرب نباشند.همچنین  اگر در محلی هستید که احتمال مالش مواد چربی به پوست شما وجود دارد باید به دفعات بیشتری پوست خود را بشویید.

 

3- صورت خود را روزی دو بار با آب ولرم و پاک کننده ملایم به آرامی بشویید. در واقع شستشوی شدید باعث تحریک پوست و تشدید آکنه می شود.البته این توصیه باستثنای مواقعی است که زمان بیشتری در طول روز با مواد آلاینده و چرب سروکار دارید که بالطبع در این صورت نیاز بیشتری به شستشو با صابون-معمولا جوانه گندم صابون مناسبی است-نیاز دارید.نکته ای که در خصوص شستشوی صورت وجود دارد اینست که قبل از مالش کف صابون به صورت باید از آب گرم استفاده کنید،اما هنگام شستن صابون از صورت می بایست از آب سرد استفاده کرد.اینگونه روزنه های پوست شما بمرور زمان کمتر می شود.و پوست شما زیباتر بنظر می رسد.

 

4- پوشیدن لباس نخی زیر لباس های ورزشی از تماس با پوست و تحریک آن جلوگیری می کند.

 

5- اجازه دهید اثرات داروها با گذر زمان ظاهر شود. از پزشک خود راجع به شروع اثر داروها و زمان حداکثر اثر دارو بپرسید. به طور معمول 8-6 هفته طول می کشد تا اثر داروها شروع شود. پس تا این زمان داروها را منظم مصرف کنید.

 

6- داروها را دقیقا طبق نظر پزشکتان مصرف کنید. مصرف بیش از حد داروها نه تنها باعث بهبود سریع تر نمی شود، بلکه گاهی آکنه را بدتر می کند.

 

7- از آفتاب دوری کنید. بر خلاف نظر عامه ی مردم، آفتاب گرفتن (TANNING) و تابش معمول آفتاب آکنه را بدتر می کند. به علاوه بعضی از داروهای آکنه، پوست را به تابش آفتاب و اشعه ماورای بنفش حساس می کند و می تواند موجب آفتاب سوختگی شود. پس مهم است که از وسایل محافظت از آفتاب (کلاه، ضد آفتاب و …) استفاده کنید. دقت کنید ضد آفتاب شما حتما باید فاقد چربی باشد.

 

8- پس از شستشوی صورت با دستمال یکبار مصرف آن را خشک کنید.و بعد  پنبه ای آغشته به الکل به آرامی به صورت بکشید.دقت داشته باشید میزان الکل روی پوست شما نباید زیاد باشد،چون این مسئله باعث تیرگی پوست خصوصاً زمانی که در معرض آفتاب قرار می گیرید،می شود.

بدلیل اهمیت شستشو در درمان جوش صورت در پوست های چرب، تاکید می کنم که مرتب صورت خود را با آب و صابون مناسب بشویید.در مورد تعداد دفعات شستشو خود شما بهتر از همه می دانید که کی پوست شما چرب است و نیاز به تمیز شدن دارد!

 

/ 9 نظر / 54 بازدید
mahta

سلام .وب تون رو خوندام برام سرکرم کننده بود وچند دقیقه ایی سر گرم شدام امیدوارم موفق باشید

سانیار

خیلی ممنون دکتر . استفاده کردیم [گل]

بیتا

وای واقعا ممنون حتما یادم میمونه :) خیلی خیلی ممنون

سعید جان

سلام

sodabeh

mer30 ke be weblogam omadin mohaye man charb hamchenin post soratam ham charbeva hamchenin soratam josh dare mer30az in ke nazardadin

رحمت

سلام وب بسیار خوبی دارید ممنون از شما که این مطالب جالب را گذاشتید من سر می زنم به وب شما البته شما هم ما را فراموش نکنید/الهی زنده باشید وسربلند[لبخند]

محدثه

مرسی دوست عزیزم.مطالب کاربردی بود[گل]